Yara İzleri, Hipertrofik Scar ve Keloid

Keloid yunanca ?yengeç gibi? anlamına gelmektedir. Bazı kişilerde özellikle koyu renk tenli olanlarda yara izleri önce kabarık kırmızı ve daha sonra sert kabarık hale gelirler. Bu durum yara dokusunda oluşan fibröz doku artmasından ortaya çıkar. Bu bir nevi vücudun direnç mekanizması dolayısıyla olur.

Hipertrofik scarlar sivilce izlerinden küçük yaralanmalardan, ameliyat izi veya yanık izlerinden ortaya çıkar. Başlangıçta henüz kırmızı haldeyken yapılan tedavilerle çok daha çabuk ve iyi sonuçlar elde edilir. Gecikmiş ve üzerinden seneler geçmiş vakalarda ise yine de oldukça rahatlatan sonuçlar alınır. Bu nedenle hastaların yara oluşumundan hemen sonra müracaat etmelerinde yarar vardır. Hatta hipertrofik scar başlamadan bile scarlar üzerine yapılan 3 veya 4 seanslık lazer tedavisi ile yara dokusu içindeki fibroblastların aktiviteleri durdurulur. Daha iyi yara izleri elde edilir.

Keloidler kesinlikle ameliyat edilmemelidir. Aksi halde aynı yerde daha kötü hipertrofik scar ve keloidler ortaya çıkar.

Keloidlerde yapılan kombine tedaviler ile gayet iyi sonuçlar elde edilmektedir.

Galeri