Neavüs

Neavüsler cilt içindeki pigment hücrelerinin artışı nedeni ile ortaya çıkar. Bazen çok büyük dev neavüslerde görülür. Doğuştan olan dev neavüsler doğumdan hemen sonra tedaviye tabii tutulursa daha iyi sonuçlar alınır. Geç yapılan tedavilerde ise her tedavide sonra daha iyi sonuç alınır. Böylece neavüslerin koyu renkli görünümleri çok azaltılmış olur. Bazen bunların üzerinde çok sık koyu renkli kıllar bulunmaktadır. Bunlarda epilasyon yardımıyla tamamen yok edilebilir.

Eskiden bu tip koyu neavüsler ameliyat ile çıkartılarak yerlerine deri greftleri konulmaktaydı. Son zamanlarda ise değişik kombine metod uygulanarak iyi sonuçlar alınmaktadır.

Benleri çok koyu siyaha yakın kişilerde, bu siyah benleri ileride kara kanser dediğimiz melanomaya dönüşebilir. Koyu renk benlerin büyümesi, kabarması, kabuklanması, etrafında pigmente bir hare olması bunların habisleşebileceklerine dair işaretlerdir. Bu bakımdan koyu renkli benlerin bir plastik cerraha gösterilerek ameliyat edilmesi ve parçanın histopatolojik tetkikinin yapılması uygundur.

Galeri